המלצות המתעמלים

למה שיטת פילאטיס – כי עם בריאות לא משחקים

את רותי הכרתי באחת ההרצאות שהעברתי בנושא רצפת האגן. בהבנה כי לא מספיק רק לדבר על תאוריה, ושהגיע הזמן גם ליישם החלטתי יום בהיר אחד, שנגמרו התירוצים ("עסוקה… עייפה… סדרי עדיפויות").
כעת היה עלי להחליט באיזו מסגרת של פעילות גופנית אבחר… לאחר מחשבה קצרה ביותר היה ברור לי ששיטת פילאטיס, העומדת בקריטריונים של העקרונות להם הטפתי בהרצאותי, היא הבחירה שלי, כי יקר או לא יקר – עם בריאות לא משחקים!

מה הם העקרונות הכול כך חשובים ששווים את ההשקעה הזו בזמן ובכסף?
זו ההתעמלות כמעט היחידה שדרכה ניתן לשקם את השרירים המייצבים שלנו, והיחידה העובדת עליהם בצורה אנליטית. "מי הם אותם שרירים מייצבים ולמה הם כל כך חשובים"? ובכן, אלו אותם שרירים עמוקים, בלתי נראים מבחוץ, הדואגים לכך – שנלך זקופים, בטננו תהיה שטוחה, גופנו יהיה יציב, מפרקינו בריאים ורצפת האגן שלנו מתפקדת היטב (לא דולפת, לא צונחת).

למה רותי שפיר – כי היא מקצועית, אכפתית, מהימנה ונעימה

כולנו יודעים, מנסיוננו ומנסיון ילדינו, כי לא כל מורה בביה"ס הוא עילוי וכי ישנם יחידי סגולה בודדים אשר רואים במקצועם שליחות, שמקדישים לתלמידיהם את הנשמה, בשיעור וגם לאחריו. ובכן אין צורך לחפש רחוק – רותי היא כזו! כשהתחלתי לתרגל אצלה הלכתי לשיעוריה עם חשש כבד, אך עד מהרה גיליתי שנפלתי על אוצר!
רותי, יחד עם היותה מאוד מקצועית, היא גם חמה, לבבית, נעימה ומפרגנת. לרותי, היכולת להבין ולנתח מקרים אורטופדיים ולתת להם מענה בעזרת הפילאטיס. אין פלא שגם בנות הצוות האחרות, מושפעות מהאווירה המקצועית ומדגימות יכולות מקצועיות ברמה גבוהה. תשומת הלב האישית והתוכנית המותאמת לכל מתעמל/ת, מחפה על התיסכול ההתחלתי הנובע מהקושי והחידוש בסוג זה של תרגול. מהר מאוד הופכת התחושה להיות של התעמלות אתגרית, וכאשר המחושים מתחילים להתפוגג והגוף נעשה קל, גמיש וצעיר – מגיעה גם ההתמכרות לפילאטיס… וכמובן גם לרותי!
בקיצור מי שלא מנסה מפסיד!!!

יהודית שריג – פיזיותרפיסטית בשיקום רצפת האגן – www.pelvicfloor.co.il

פילאטיס בהריון ולאחר לידה

אחרי שניסיתי כמה סטודיו לפילאטיס בשרון אני יכולה להעיד שהסטודיו לפילאטיס מכשירים של רותי שפיר הוא הטוב ביותר באזור השרון.
התחלתי להתאמן אצל רותי ששה שבועות אחרי לידה ראשונה, והיום לאחר שלוש שנים בסטודיו, והריון נוסף בו המשכתי להתאמן עד הלידה, אני יכולה להגיד שבזכות הפילאטיס כאבי הגב מהם סבלתי- נעלמו לחלוטין! ההריון היה נהדר והלידה מהירה וקלה.
שיקום ריצפת האגן היה מהיר ואפקטיבי מאוד- ושוב אני מתאמנת ונהנית מכל רגע!

מיכל דביר

רותי גרמה לי להרגיש בבית מהרגע הראשון

הגעתי לפילאטיס בעקבות המלצה של פיזיותרפסיטית רצפת האגן שאליה פניתי בשל כאבים בגב התחתון. נכנסתי בפעם הראשונה לסטודיו עם המון חששות: מעולם לא התנסתי קודם בפילאטיס, המכשירים נראו לי מאיימים ויותר מכל, נשאתי מטענים שליליים בכל מה שקשור לתנועה וספורט.

רותי גרמה לי להרגיש בבית מהרגע הראשון, הכירה לי בהדרגה את הפילאטיס וליוותה אותי בסבלנות אין קץ בהבנת התנועות וההתעסקות עם המכשירים.
ברגישות, אכפתיות ומקצועיות היא גרמה לי להתאהב בפילאטיס ולהנות באמת מהשיעורים בסטודיו. בכל מפגש מחדש אני נדהמת מהיכולת שלה להבין במבט אחד את צרכיו הגופניים של כל מתעמל, ולהנחות כל אחד כיצד להשתפר ביחס לעצמו. המילים "יחס אישי" לא מתחילות אפילו לתאר את הקשר שמצליחה רותי ליצור עם כל אחד מהמתעמלים.

אחרי שלוש שנים בסטודיו, הפכתי לאדם הזה שלא מוותר על שני שיעורי פילאטיס בשבוע. הכאבים בגב עברו, ואני מסוגלת לצעוד מרחקים גדולים בהרבה מהעבר. אני ממליצה לכולם על הספורט הנפלא הזה ועל הגישה האישית של רותי שבו כל אדם, בכל רמת יכולת, יכול להתחזק.

אלכסנדרה רוסקין, בת 40, כפר סבא

נהנה מהשיעורים ומרגיש את ההשפעה החיובית על גופי

אני מתאמן בסטודיו לפילאטיס של רותי שפיר מזה שנתיים, נהנה מהשיעורים ומרגיש את ההשפעה החיובית על גופי. רותי היא בעיני אשת מקצוע מהמעלה הראשונה, מאסטרית אמיתית עם הבנה מעמיקה של האנטומיה האנושית. בכל שיעור אני לומד משהו חדש ומעמיק בהבנת התרגילים. תחת הדרכתה הבוטחת, הפילאטיס הופך למסע של הכרות עם הגוף ויכולותיו. מסע שלכל אחד כדאי לצאת אליו.

עמית רפל, 39, כפר סבא

נפש בריאה בגוף בריא

רותי יקרה.. ברצוני להודות לך על חוויה של למידה. חכמינו אמרו שנפש בריאה נמצאת בגוף בריא. בזכות הפילאטיס השגתי מיקוד שאיפשר לי להגשים יעדים בכתיבה ובהוראה. מאחל לכל אדם שמעוניין להגיע להישגים ואיכות חיים לפגוש בך ובצוות המדריכות האיכותי. עבורכן זו דרך חיים ועבורנו זה יחס אישי, העצמה והנאה. תודה!!!

אמנון יוגד – משורר ומורה

למזלי הטוב, באמצעות רותי שפיר גיליתי את עולם הפילאטיס אשר שיפר את תנועתיות המפרקים הפגועים והביא אותי למודעות חדשה

מזה שנים רבות הנני מטפל בספורטאים מקצועיים כמו גם בחובבים, ומכיוון שבעבר גם אני הייתי ספורטאי, המכאובים השונים מוכרים לי היטב… לצערי הרב, פציעות שונות שהצטברו בגופי עם הזמן עשו את שלהן והביאו אותי למצב תפקודי ירוד בהשוואה ליכולות שהיו לי אילמלא אותן פציעות. אך למזלי הטוב, באמצעות רותי שפיר גיליתי את עולם הפילאטיס אשר שיפר את תנועתיות המפרקים הפגועים והביא אותי למודעות חדשה, עמוקה יותר לגבי האופן בו הגוף צריך להתנהג ולהיות מופעל בזמן הפעילות הספורטיבית.

נבחרות ספורט שונות מבינות כיום, כי עליהן להוסיף מרכיבים חיוניים אלה למשטר האימונים שלהן, ואימוני פילאטיס מהווים חלק אינטגראלי של הכשרה
וטיפול בספורטאים. לבסוף, אני רוצה להדגיש שרק מורים מצויינים עם ידע ויכולת כמו אלה של רותי מסוגלים להביא לשינוי המיוחל.

תודה רבה רותי!!


ד"ר דוד מורגנשטרן
אורתופד מומחה מנתח
רופא ספורט ועמית ראשון ברפואת ספורט
יועץ ספורטאי מכון ווינגייט והסגל האולימפי
מומחה בפציעות ספורט ובארתרוסקופיה מתקדמת של מפרקי הירכיים והברכיים
מרפאה מייעצת – היחידה לארתרוסקופיות ורפואת ספורט, הדסה הר הצופים, ירושלים

בסטודיו של רותי נהוגה שיטה מובנית והדרגתית

אני מתעמלת בשיטת פילאטיס כ – 12 שנה. מתוכן כ – 7 שנים בסטודיו של רותי. במהלך השנים נחשפתי לאסכולות שונות לשיטת פילאטיס ומנסיוני האישי האסכולה בסטודיו של רותי היא הטובה שבהן.
למען הגילוי הנאות אני לאחר כמה ניתוחי גב ומצבי הגופני מורכב. לשמחתי הרבה זרמתי עם תחושת הבטן שלי שזה המקום הנכון עבורי וזו השיטה המתאימה לי.

קשה מאוד להסביר איך אותם תרגילים עם דגשים שונים מניבים תוצאות אחרות. לראשונה הבנתי את המשפט שפילאטיס זו שפה שלוקח זמן לדבר אותה. אני ממליצה לכל אחד ואחת ללמוד שפה זו לשיפור הבריאות. המתמידים יראו תוצאות. בסטודיו של רותי נהוגה שיטה מובנית והדרגתית. כל מתעמל מתקדם בקצב אישי. בסבלנות אין קץ ובמקצועיות חסרת פשרות אשר כה מאפיינות את רותי, משיגים שיפור בכושר הגופני אך חשוב מכך לומדים לתרגם זאת לשיפור התפקוד בחיי היומיום.
בסטודיו של רותי עובדות המדריכות הטובות בתחום אשר לכל אחת מהן נקודת המבט היחודית לה. השילוב בין כולן מרחיב דעת ומניב תוצאה מאוזנת והרמונית.

נועה אילון

פילאטיס כשיטה ובדרך שבה הונחלה לי הפכו אצלי לדרך חיים

אל הסטודיו של רותי הגעתי דרך המלצה של חברה מתעמלת. במהלך השנים שבהן פילאטיס תפס לו מקום בתודעה והפך ל"טרנד" צצו הרבה מאמנים ומדריכים לשיטה וכמו בכל מקצוע יש רציניים יותר ורציניים פחות.
לשמחתי המפגש הראשון שלי עם שיטת פילאטיס היה בהדרכתה של רותי. כאן חיכתה לי קבלת פנים נעימה, שכללה הסבר על השיטה, בירור מצבי הבריאותי וציפיותי.
בשעורים האווירה מאד רגועה, השמירה על מקומו של כל אחד כיחיד ומיוחד עם תוכנית אישית ומובנית בנתה אצלי את התחושה שאני בידיים טובות, מה גם, שכל תרגיל או סידרת תרגילים באים, במידת הצורך, עם הסבר מקיף ומעמיק .
כמתעמלת עם רקורד מצומצם וסטנדרטים די עלובים של פעילות גופנית, אני יכולה לסכם את השנה האחרונה כמהפך ביחס שלי להתעמלות ולעבודה כלשהי על הגוף. פילאטיס כשיטה ובדרך שבה הונחלה לי הפכו אצלי לדרך חיים. המלצתי היא על השיטה באופן כללי ועל הסטודיו של רותי באופן אישי.
זה המקום גם לציין את בחירתן של צוות המורות כמדריכות נוספות בסטודיו: רציניות, סימפטיות ועושות היטב את מלאכתן.

נוסח ונכתב בכנות רבה והערכה עמוקה ע"י ענת אשש.
ענת אשש

העבודה מעמיקה, יסודית והכי חשוב – עם המון הנאה

כבר אחת עשרה שנים אני מגיעה פעמיים בשבוע לשעורי פילאטיס. בכל פעם אני מגלה שריר חדש וחלק אחר בגוף שההתייחסות אליו משנה את התרגיל ומעמיקה אותו. כל זאת בגלל "עיני הרנטגן" של רותי וצוות המורות שרואות כל פרט ומתייחסות לכל איבר בגוף. העבודה מעמיקה, יסודית והכי חשוב – עם המון הנאה.

מצאתי והגעתי לעבודה הגופנית האולטימטיבית עם המורות האולטימטיביות!!!

הגר מוס – תרפיסטית בתנועה ואנליזה אנרגטית

אינני סובלת יותר מכאבי גב

…הפיזיותרפיסט שטיפל בי עקב בלט דיסק שגרם לכאבי גב תחתון, המליץ לי על שעורי הפילאטיס. לאחר תקופת אימון קצרה הרגשתי בשינוי ומאז אינני סובלת כלל מכאבים.

נירה קינן – ספרנית

איכות החיים היום יומית שלי השתנתה והשתפרה ללא הכר

בגיל צעיר אובחנו אצלי בעיות קשות בגב, ובגיל 24 עברתי ניתוח "דיסק". במשך השנים למדתי לחיות עם מגבלות הגב שלי. לקראת גיל 50 התחיל "להיתפס" לי הגב לעיתים קרובות יותר, כאשר כל "היתפסות" הלכה והתארכה משעות לימים ובסוף לשבועות אחדים. חוסר האונים, העמידה המעוותת ובעיקר מבטי החברים והמשפחה, גרמו לי להחליט ללכת לרופא אורטופד.

"אתה כעת בן 52, אך הגב שלך כשל אדם בן 72 !" אמר לי הרופא. "אין מה לעשות ולא ניתן להחזירו למצב של אדם בן 52, אבל… תפקידך לנסות לשמור על מצב הגב שלך קבוע עד שתגיע לגיל 72, ללא החמרה." והוסיף: "אם לא תטפל בגב שלך, תוך פחות משנתיים נצטרך לבצע התערבות כירורגית".שמעתי ניתוח, תפס אותי פחד. "מה עושים?" שאלתי.
"תנסה פילאטיס" ענה לי הרופא, "אם לא יעזור ננסה משהו אחר".
התחלתי ללכת להתעמלות פילאטיס אצל רותי לפני שנה וחצי. בתחילה לא חשתי דבר, וככל גבר מצוי הרוצה תוצאות מהירות – מה זה התאכזבתי. לא חשתי כל שינוי, הגב המשיך להציק לי וכל יום חששתי מ"ההיתפסות" הבאה.
חלפו 3 חודשים ראשונים ולפתע שמתי לב שלא "נתפס" לי הגב במשך כל אותם חודשים. לאט לאט למדתי לשלוט יותר בשרירים העמוקים, העזתי לבצע תרגילים מורכבים יותר, ורק לאחר זמן-מה הרגשתי ביותר תנועתיות בגב ובעיקר בירידה בחששות שלי מפני "ההיתפסות".
נכון, אין לי גב של בחור צעיר, אינני עושה סלטות וגלגלון, אבל איכות החיים שלי היום-יומית השתנתה והשתפרה ללא הכר.

"זה לא חדר כושר" אני חוזר ואומר לעצמי, בעת שאני מנסה להעלות את דרגת הקושי של התרגילים. אבל אני מרוצה מאוד כאשר אני שם לב שאני מסוגל להניף את הרגל גבוה יותר, או לשבת ישיבה מזרחית עם גב זקוף.
עלי להזכיר לעצמי כל הזמן שאין תוצאות מיידיות ואיני "בחור צעיר"! אך הפחד והחשש התמידי מפני גב "תפוס" כמעט נעלם לחלוטין.
נכון שתחושות הכאב בגב מופיעות מפעם לפעם, אם זה בגלל עבודה לא נכונה, או ישיבה בכסא לא נוח, אבל מיד לאחר שעור פילאטיס אני חוזר להרגיש טוב ומתפקד כרגיל.

מיקי ניר – שף ראשי מלון דן פנורמה

פילאטיס – גם מעניין, גם מהנה ובעיקר עוזר

אחרי שנתיים של התמדה בפעילות גופנית בסטודיו לפילאטיס של רותי שפיר בכפר סבא, אני יכולה כבר, במלוא הצניעות, לסכם סיכום ביניים את מעלותיה של השיטה עבורי ואת התועלת שהפקתי ממנה בתקופה זו בהדרכתן ותחת עינן הפקוחה, בעיקר של רותי, אבל גם של צוות המורות. למן ההתחלה איבחנה רותי את נקודות התורפה שלי – יציבה לא נכונה, גב עליון כפוף, תנועתיות מוגבלת בכתף, בעיות חוזרות ונשנות בגב תחתון, כאבים בברך – והתמקדה בהן. כל זאת בלי להזניח את יתר אברי הגוף והשרירים. יכולתה של רותי להעניק תשומת לב למתעמלים ולבעיותיהם הספציפיות נובעת מן העובדה הפשוטה שמספר המתעמלים מעולם אינו עולה על חמישה. בעת שברקע מתנגנת מוזיקה נעימה ומגוונת, עוברים המתעמלים בין המזרן לבין המכשירים השונים.

ראוי לציין שהסטודיו מצויד במיטב המכשירים. הגישה היא כמובן אינדיבידואלית, לכל אחד ואחת כרטיסייה שבה מפורטת תוכנית עבודה אישית לאותו שיעור. דבר זה מאפשר מעקב אחרי הפעילות על פני תקופה, חזרה על תרגילים על מנת להעמיק ולשכלל את היכולות, וגם הוספה של תרגילים חדשים כדי להמשיך ולאתגר ולשמור על עניין.

עצם ההתמדה מעידה מן הסתם שאני ממשיכה להשתפר ואף להפיק תועלת, ובכל פעם שצצה בעיה חדשה/ישנה אני יודעת שהפילאטיס יסייע לי להתגבר עליה מבלי לפגוע ולהזיק. השיטה גמישה ומגוונת ומתאימה את עצמה לבעיה הנקודתית שעולה מדי פעם. להבדיל משיעורי התעמלות קונבנציונאליים, כאן אינני חוששת להגיע לשיעור גם כשנתפס לי הגב, למשל, או כואבת לי הברך, שכן במסגרת תוכנית העבודה גם תטופל הבעיה, בעדינות ובהתחשבות, וגם תישמר המסגרת שנקבעה. לסיכום, הפילאטיס גם מעניין גם מהנה ובעיקר עוזר.

יהודית קדרון – מתרגמת ועורכת

הפילאטיס תורם הרגשה נפשית מצויינת

כחובבת טיולים מושבעת נאלצתי לצמצם בשנים האחרונות את הטיולים שהציבו דרישות גופניות גבוהות. מזה שנתיים שאני מתעמלת בסטודיו של רותי שפיר ובחודש האחרון העזתי לצאת לטיול לא קל. להפתעתי הרגשתי מצוין. עמדתי באתגרים הגופניים והרגשתי שאני יכולה לבצע תנועות בהן הייתי מוגבלת בעבר. אין ספק שהתעמלות הפילאטיס תורמת ליציבות, ליכולת התנועה ולהרגשה נפשית מצוינת.

ד"ר יהושבע בנטוב – סמינר הקיבוצים, אוניברסיטת תל-אביב